Jak Polacy zarabiają poza granicami kraju i na jakie korzyści mogą liczyć przebywając na obszarze innego państwa

Znalezienie posady w Polsce nie jest łatwym zadaniem, o czym dobrze wiedzą absolwenci. Zresztą nie tylko oni szukają intratnego stanowiska, którego piastowanie, oprócz zysków czysto materialnych, przyniesie również wielką satysfakcję. Jeśli poszukiwania znacząco się przedłużają, to wtedy wiele kobiet myśli o wyjeździe do Szwajcarii, aby tam zarobkować i oczywiście, zamieszkać. Poza tym powodów do zmiany miejsca pobytu jest więcej – dodatkowym impulsem pozostaje chociażby fakt, że w innym kraju mieszka już część naszej bliskiej familii.

writing-336370_1280Praca w innym państwie jest o dużo bardziej dochodowa niż w Polsce. Zycie na obczyźnie, a zwłaszcza w Europie Zachodniej, bywa oczywiście droższe niż u nas. Jednak wysokość zarobków i tak pozostaje wystarczająca, aby żyć na poziomie i mieć środki pieniężne nie tylko na bieżące wydatki, ale i na wyjazd za miasto. Pieniądze zyskują kilkukrotnie na swojej wartości, jeśli zostaną przesłane do Polski i wymienione na polską walutę. W ten sposób Polacy utrzymują swoje rodziny.

W tygodniu pracują i mieszkają za zachodnią granicą, a zarobione monety w większości wydają w kraju. Czasami przyjeżdżają do rodzinnego mieszkania na weekend, a niekiedy pojawiają się tylko i wyłącznie na święta. Bądź co bądź, z powodu braku widoków na lepszą przyszłość, inne rozwiązania nie wchodzą w grę, a najmocniej cierpią na tym rozdzielone rodziny – powstało nawet takie sformułowanie jak eurosierota, które dobitnie podsumowuje omówioną sytuację.

Zwrot podatku z zagranicy jest kolejnym źródłem dochodu rodaka pracującego w innym kraju. Wysokość otrzymanej sumy bywa uzależniona od kilku czynników. Z pewnością zwrot podatku z Irlandii będzie się znacząco różnił od tego przyznanego np. w Holandii. W zależności od konkretnego państwa, trzeba uzupełnić

stosowne formularze i załączyć np. oświadczenia, gdzie pojawi się informacja o wysokości ewentualnych dochodów w kraju. Ponieważ nie każdy Polak wystarczająco biegle zna dany język obcy i w związku z tym nie jest w stanie samodzielnie wypełnić blankietu, musi poszukać biuro rachunkowe i w taki sposób zlecić zrealizowanie niektórych zadań bardziej wykwalifikowanym osobom. Jak widać zwrot podatku z zagranicy bywa bez dwóch zdań dochodowy dla Polaków, lecz trzeba się nieco nachodzić, żeby załatwić wszystkie formalności.

Bywa, że do innego państwa wyjeżdżają całe rodziny i to ponownie z pobudek ekonomicznych. Malucha można bez przeszkód zapisać do żłobka, w przypadku utraty pracy można liczyć na rządową pomoc, a opieka medyczna bywa świetnie zorganizowana. Zresztą pracujący zagranicą mogą podać wiele innych powodów, dla których przeprowadzka jest opłacalna.