Z jakiego względu warto wybrać elektroniczne rozliczenie PIT?

Jedną z powinności każdego podatnika jest roczne rozliczenie. Do ostatniego dnia kwietnia trzeba złożyć w swoim urzędzie odpowiednio wypełnioną deklarację. Od jakiegoś czasu można to również zrobić poprzez drogę elektroniczną, co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób do tego zobowiązanych. Elektroniczne rozliczenie PIT jest możliwe od 2012 roku.

rozliczenie pitu

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie korzysta już z niego sporo osób, gdyż jedynym wymaganiem jest posiadanie internetu. Trzeba odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Finansów, po czym odnaleźć specjalnie udostępniony formularz. Można też wykorzystać zamieszczoną na portalu aplikację bądź ściągnąć jeden z ogólnie dostępnych programów do rozliczeń. Każda możliwość jest tak samo dobra, zatem musisz sam zdecydować, która będzie dla ciebie najwygodniejsza.

Jedną z głównych zalet elektronicznego rozliczania jest łatwy sposób obsługi – . Nie trzeba do tego żadnych zdolności, poza skrupulatnym czytaniem zamieszczonych w programie lub w serwisie wskazówek. Należy wypełniać kolejne rubryki, a obliczenia dokonają się automatycznie. Aplikacja pamięta informacje, zatem nie musimy ich wpisywać później w uzupełnianych formularzach.

pit

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Po ich uzupełnieniu dostaniemy numer, który podajemy w stosownym miejscu, by dostać urzędowe poświadczenie odbioru. To nasz dowód, iż zeznanie zostało przesłane w terminie, gdyż przekroczenie wyznaczonego dnia powoduje nałożenie finansowych kar na podatnika, jakich korzystniej jest uniknąć. Decydując się na elektroniczne rozliczenie PIT należy jedynie pamiętać, iż za pierwszym razem musimy osobiście udać się do urzędu, by uzupełnić formularz, jaki uprawnia nas do podpisywania zeznania rocznego w imieniu męża bądź żony. Będzie to wyłącznie jednorazowa wizyta, więc dobrze jest załatwić to przy okazji, gdy będziemy nieopodal urzędu. Dotyczy to oczywiście osób po ślubie, o czym wyżej wspomniano.

Elektroniczne rozliczenie PIT to bardzo wygodne rozwiązanie, nad którym dobrze jest się zastanowić, o ile chcemy sprawnie oraz bez trudu składać deklaracje podatkowe – dowiedz się więcej o tym. W przypadku wątpliwości możemy iść do biura podatkowego albo skontaktować się ze znajomym księgowym, aby naświetlił nam kwestie, jakie nie są dla nas w pełni zrozumiałe.