Już niebawem większość Polaków będzie musiała złożyć wypełniony dokument pit

Rzetelne wypełnienie dokumentu pit może nieraz sprawiać pewne trudności. Rozliczanie się z podatku powszechnie kojarzone jest też z niepotrzebnym stresem i presją czasu. Przez to część osób zleca to zadanie zatrudnionej przez siebie księgowej. Na tego typu krok zdobywają się przeważnie ci, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i nie orientują się, w jaki sposób dobrze uzupełnić pit 36. Przeważnie Związane jest to jednak z niepotrzebnymi kosztami. My za to, w dalszym ciągu nie wiemy, w jaki sposób prawidłowo wypełnić pit oraz czujemy się w tej kwestii bezradni.

finanse
Całkiem niepotrzebnie. Dzisiaj jest bowiem wiele możliwości, dzięki którym mamy okazję nauczyć się sami wypełniać pity. Znacznym udogodnieniem jest też, wprowadzona całkiem niedawno, możliwość złożenia zeznania podatkowego przez internet – Przez to, możemy zaoszczędzić sobie stania w długiej kolejce wewnątrz urzędu skarbowego. Zaoszczędzamy w ten sposób swój czas , a ponadto nie jesteśmy zmuszeni, by się daremnie złościć. Warto jednak pamiętać, o tym,, by wysłać uzupełniony pit jak najszybciej. Jeżeli zostawimy to ostatni moment, to łącza internetowe także mogą być w tym czasie zbyt obciążone.

Ostateczny termin na dostarczenie zeznania podatkowego różni się w zależności od rodzaju obowiązującego nas pitu. Wypełniony Pit 36, tak jak dokument nr 36L, 37,38 i 39, trzeba dostarczyć do urządu maksymalnie do 30 kwietnia 2015 r. Warto wiedzieć, że skala podatkowa osiąga

finanse

obecnie 18% i 32% – . Pit 36 dotyczy osób, które w zeszłym roku prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną właśnie według wspomnianiej wyżej skali podatkowej. Obowiązek rozliczenia się z podatku obejmuje w takim wypadku też osoby, które zdecydowały się na kredyt podatkowy. za pomocą pitu 36 rozliczają się również różnego rodzaju najemcy, podnajemcy, dzierżawcy i poddzierżawcy.

Poprzez Pit 36 można też rozliczyć się łącznie, jeżeli np. posiadamy wspólnika. Rozliczenie łączne w określonych sytuacjach może obejmować także małżeństwa. W pewnych przypadkach pit 36 uzupełniają także osoby samotnie wychowujące dziecko. Dzieje się tak, gdy nasze dziecko jest małoletnie, otrzymuje rentę z powodu niepełnosprawności bądź też jest osobą uczącą się i nie skończył jeszcze 25 roku życia. Warto zorientować się również w przepisach które dotyczą dochodów zagranicznych albo osób, które uzyskały dochód w Polsce, ale nie posiadają polskiego obywatelstwa.