Uruchomienie działalności gospodarczej wymaga znajomości przepisów, niezbędne informacje wyszukasz również w internecie

Każdy człowiek, który zdecyduje się uruchomić własną firmę, musi wiedzieć, jak wiele informacji trzeba poznać, żeby prowadzić działania zgodnie z wymaganymi przepisami. Dobrze jest dowiedzieć się, jakie ma się prawa, z których ulg można skorzystać, jak także jakie obowiązki spoczną na nas jako przedsiębiorcach.

Przepisy wciąż się zmieniają, musisz je śledzić

Faktura

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Przepisy tyczące prowadzenia firmy i powiązanych z nią działań, bezustannie się przemieniają oraz ewoluują. Obowiązkiem właściciela firmy jest zapoznawać się z wprowadzanymi modyfikacjami oraz przestrzegać określonych zasad. Przykładem może być przepis regulujący sporządzanie faktury vat , jaki zaczął obowiązywać z początkiem 2014 roku. Zgodnie z zapisem tej ustawy przedsiębiorca jest obligowany do wystawienia dokumentu nie później aniżeli 15 dnia miesiąca nadchodzącego po miesiącu, w którym dokonano transakcji sprzedaży albo przeprowadzono usługę.

Pamiętaj o ewentualności odliczenia składek zdrowotnych Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość też, iż mogą odliczyć od podatku zdrowotne składki odprowadzane do ZUS. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o całe składki, ale o pewną ich część, niemniej jest to naprawdę ogromna ulga dla portfela przedsiębiorstwa, więc należy pamiętać o takiej możliwości. Jeżeli przedsiębiorca nie posiada wiedzy, jakie mogą być składki zus do odliczenia , ma możliwość szukać takiej informacji w sieci, w witrynie Urząd Skarbowy. Odliczeniu mogą ulec jedynie składki, które były już opłacone.

Jeśli firma nie przynosi profitów
Rynek okazuje się na tyle niestabilny, że trudno przewidywać, czy konkretna jednostka odniesie powodzenie i utrzyma się na powierzchni. W wypadku, gdy przedsiębiorca boryka się z problemami, nierzadko jedynym wyjściem jest zawieszenie firmy. Dobrze jest wywiedzieć się, jak wygląda taki proces. Zawieszeniu może ulec wyłącznie firma, która nie zatrudnia pracowników. Działalność zawiesić można na czas od 1 miesiąca do dwóch lat. Jest to okres, kiedy przedsiębiorcy przysługuje sporo ulg, więc trzeba wiedzieć, że jest taka ewentualność.