Co powinien umieć dobry księgowy, czyli parę uwag o pracownikach doskonałych

Każdy elektryk, który prowadzi własną działalność gospodarczą musi sobie poszukać księgowego albo księgową, gdyż samodzielnie raczej nie będzie wypisywał faktur ani wypełniał formularzy dla ZUS-u oraz innych instytucji publicznych. Powodów takiego stanu rzeczy bywa mnóstwo, ale do tych najistotniejszych zaklasyfikujemy zupełny brak czasu, jak również brak właściwych wiadomości – w końcu nie każdy musi wiedzieć, że w tym roku kwota zmniejszająca podatek wynosi nieco powyżej 3 000 złotych. Świetnych księgowych potrzebują również olbrzymie przedsiębiorstwa, banki i placówki edukacyjne, w tym też szkoły wyższe.

Gotówka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Kto więc zechce zrobić karierę w księgowości, ten ma duże pole do popisu. Jednakże nie każdy księgowy będzie mógł zarobić fortunę na swoich umiejętnościach. Oprócz wiedzy podręcznikowej, konieczna jest też praktyka w tym zawodzie. Wykształcenie na światowym poziomie gwarantują polskie uczelnie ekonomiczne, ale o praktykę w cenionym zakładzie pracy jest nieco gorzej.

A praktycznie zawsze pracodawcy kierują się zawartością kolumny doświadczenie zawodowe w cv kandydata. I nic w tym zaskakującego – w końcu doskonała księgowa to osoba, która potrafi fachowo dokonać odliczenia składek zus od dochodów, a także rozmawiać z kontrahentami albo usługobiorcami w sposób konkretny i miły zarazem. W tym miejscu trzeba byłoby poza tym wspomnieć o umiejętności posługiwania się co najmniej jednym językiem obcym.

Dobra pamięć to jeden z najlepszych sojuszników każdego księgowego. W sieci trzeba bez przerwy sprawdzać wybrane fakty – kwota zmniejszająca podatek jest co roku inna, zatem nie można bazować na danych sprzed pięciu lat . Takie bieżące informacje są niezwykle przydatne w trakcie rozmów z pracodawcą, a idealny księgowy natychmiast poda wartość stawek, o które zapyta zarząd.

Księgowość to określenie niezwykle szerokie i każdy pracownik księgowości musi wiedzieć, że z pewnością zostanie poproszony o omówienie innych tematów, które są tylko pośrednio związane z jego kompetencjami. I tak, jeśli rozlicza podróże służbowe, to może być zapytany o to, w jaki sposób odbywa się homologacja pojazdów . Zresztą wcale nie trzeba być specjalistą rynku pracy, żeby wiedzieć, że im więcej ma się umiejętności, tym większe szanse na lepiej płatną pracę.