Księguj we własnym zakresie lub w ogóle. Czy księgowanie to jest zajęcie dla wszystkich?

Każda – mała czy większa marka musi się rozliczać przed Urzędem Skarbowym. Jedni robią to z głową, unikając nadmiernych wydatków, inni skrupulatnie, często płacąc dodatkowo za coś, z czego nie powinni być księgowani, a inni znów mało profesjonalnie narażając się na duże straty. Czy da się odszukać rozwiązanie by zgodzić każdego?

Kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com
Z pomocą dociera nam tu outsourcing. Słowo kojarzone przede wszystkim z logistyką i magazynowaniem tam całkowiecie może dotyczyć praktycznie każdego rodzaju usług. Szczególnie w dużych miejscach biurowych tj. Kraków, Warszawa, Poznań jesteśmy w stanie spotkać firmy zajmujące się podnajmowaniem własnych zdolności księgowych kontrahentom. Doszło nawet do sytuacji, iż nasi Rodacy wykonują to tak dobrze, że współpracują z nimi nie wyłącznie polskie spółki, ale również duże koncerny z USA.

Wtedy to sposób realizacji zleceń pracujacych tam osób przekształca się ze normalnego jedno, dwu lub kilkuzmianowego do zgoła sześciozmianowego. Ma to związek w tym samym czasie z podniesieniem wartości. Jednak cennik usług księgowych nie przeraża nikogo z Polski, a także z zachodu. Przede wszystkim w momencie, gdy rozporządzając spółkę jesteśmy w stanie wliczyć to w koszta oraz wziąć płatność jako fakturę. Rozpiętość kosztów tychże usług rozpiera się od 10 złotych za księgowanie umów prawnych do zgoła kilku i kilkunastu tysięcy złotych za kierowanie i rozliczanie ksiąg handlowych w rozróżnieniu od wielkości przedsiębiorstwa.

Aranżując profesjonalny biznes główną z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy zrobić, to przyjrzeć się, który cennik usług księgowych będzie odpowiadał naszym zapotrzebowaniom. Często przedsiębiorcy umniejszają ważność tego elementu i kończy się to ku rozpaczy bolesnymi rystrykcjami końcem okresu.

Musimy, z niszczącą szczerością przytaknąć, że nie wszystko możemy zrobić na własną rękę. O ile za młodu rozliczaliśmy sami PITy, to czasami nie inaczej warto skoncentrować się tylko na prowadzeniu biznesu, a księgowanie pozostawić profesjonalistom.
Dlatego też przedsiębiorstwa oferujące możliwości księgowe są bardzo popularne, a ich pozycjana arenie biznesowej wciąż rośnie.