Krótka charakterystyka radców prawnych i adwokatów, wykaz podstawowych różnić między tymi zawodami.

Dla wielu ludzi profesje adwokata i radcy prawnego są nagminnie mylone. W chwili obecnej rzeczywiście sami prawnicy uważają tego typu podział za trochę sztuczny, lecz póki co bez przerwy jest on aktualny i na razie nie zanosi się na duże zmiany. Przez całą swoją naukę zarówno adwokaci jak i radcy zdobywają takie same wiadomości.

polecany prawnik

Autor: mikytex
Źródło: http://www.flickr.com
Dopiero po uzyskaniu dyplomu ich ścieżki idą w dwie strony, chociaż w praktyce i tak robią w zasadzie to samo. Różnice przede wszystkim będą w sprawach formalnych, bo oba te zawody mają nieco inne ograniczenia i uprawnienia, lecz jeżeli będzie chodzić o stronę merytoryczną, to są praktycznie takie same. Warto jednak pamiętać, czym się tak naprawdę różni dobry adwokat Rzeszów od swego kolegi, który będzie nosił miano radcy prawnego. Sprawdź więcej pod tym adresem: zapraszamy na stronę W wielu sprawach będzie be znaczenia, do której osoby się zwróci o pomoc, bo i jeden i drugi bez żadnego problemu pomoże. Lecz w niektórych przypadkach może się okazać, że o poradę udać się będzie można jedynie do przedstawiciela jednego zawodu.

Do przeciętnych zadań radcy prawnego należeć będzie udzielanie porad i wykonywanie opinii, lecz również opracowywanie różnorodnych prawniczych aktów. Typowa kancelaria radcy prawnego Rzeszów właśnie tego typu sprawami zajmuje się najczęściej, a do jej klientów zaliczają się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – sprawdź naszą propozycję. Radca będzie mógł wystąpić przed urzędami i sądami, ale dużym ograniczeniem tego zawodu jest możliwość obrony w karnoskarbowych i karnych sprawach.

Tu jest właśnie pierwsza różnica między adwokatami i radcami, bo to właśnie jedynie adwokaci mogą być obrońcami w tego typu sprawach, radcy co prawda mogą w nich uczestniczyć, lecz tylko w charakterze pełnomocników. Kolejną różnicą są kwestie samego wykonywania zawodu. Adwokat będzie musiał albo samodzielnie otworzyć swoją kancelarię, albo stać się jednym z jej wspólników, natomiast nie może być nigdzie zatrudnionym. Tego ograniczenia nie będą z kolei mieć radcy, tak więc jeżeli jakaś firma będzie chciała mieć prawnika na etacie, to musi rozglądnąć się za taką osobą.