Czym jest PIT-28? Jak go szybko rozliczyć?

Podatnicy opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych najszybciej rozliczają się z Urzędem Skarbowym. Pora złożenia zeznania rocznego PIT-28 upływa 31 stycznia. Termin ten tyczy się zarówno osób prowadzących działalność jak i osób uzyskujących zyski z najmu, dzierżawy i też innych porozumień o zbliżonym charakterze.

pit 2016 online

Autor: Horacio Duran
Źródło: http://www.flickr.com
Co powinniśmy wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?Zeznanie podatkowe PIT-28 powinien złożyć każdy, kto w 2015 roku uzyskiwał korzyści objęte ryczałtem ewidencjonowanym oraz zawiadomił w terminie 20 stycznia 2015 r. skarbówkę o rozliczaniu ryczałtem przychodów z tytułu działalności gospodarczej. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym zawiadomienie musi być dostarczone w dniu rozpoczęcia firmy, nie później jednak niż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu – . Rozliczając się z pomocą PIT-28 mamy możliwość rozliczyć wszystkie ulgi z wyjątkiem ulgi na dzieci a także ulgi na nowe technologie. Inne zwolnienia możemy odliczyć. Zobowiązani jesteśmy, aby wtedy załączyć PIT-O a także PIT-D. W PIT-28 także odliczymy składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne – jeśli nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodu. Najwygodniejszą metodą rozliczenia się z organem skarbowym jest dostarczenie rozliczenia przez internet. Sporo gratisowych programów online ułatwia wysłanie PIT-28 przez internet. Rozliczenie wyślesz na komputerze w 5 minut, a co ważne nie musisz znać przepisów podatkowych. PIT-28 masz możliwość wysłać online, bądź wydrukować wersję papierową i złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.

pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zauważyłeś omyłkę w wysłanym PIT-28, to możesz wysłać korektę PIT-28. Korektę również masz możliwość złożyć przez darmowy program pit 2016 online . W tym roku termin na przekazanie PIT-28 już upłynął. Jeżeli podatnik nie przekazał rozliczenia PIT-28 w obowiązującym terminie, to nie ma możliwości jego przywrócenia. Nawet minimalne spóźnienie zagrożone jest odpowiedzialnością karną. Biorąc powyższe pod uwagę, jak również fakt, że przekazane po terminie zeznanie jest tak samo ważne jak przekazane do urzędu skarbowego w prawidłowym czasie, podatnik, nie może czekać z jego wysłaniem.