Deklaracja PIT- wszystko co powinieneś wiedzieć, żeby szybko oraz sprawnie uzupełnić i złożyć deklarację

Na pewno każdy z nas choć raz musiał czekać w wielkiej kolejce w Urzędzie Skarbowym. Gdy przychodzi czas wypełniania PIT-ów w urzędach tworzą się kolejki, a mnóstwo osób pyta, w jaki sposób wypełniać deklaracje podatkowe.

wypełnianie PIT

Źródło: pixabay.com

Niezależnie od tego ile pieniędzy udało nam się zarobić w danym roku, obowiązkowe jest złożenie deklaracji podatkowej. Najbardziej popularną z nich jest PIT 37, który dotyczy osób pracujących na przykład na umowie o pracę albo na zlecenie. Deklaracje trzeba wypełnić na czas, gdyż jeśli się spóźnimy możemy otrzymać kary pieniężne. Nie należy więc zwlekać z wypełnieniem dokumentów oraz wysłaniem ich. Wiele osób ma trudności z wypełnianiem tych dokumentów. W obecnych czasach, kiedy niemal każdy z nas korzysta z sieci internetowej jest to znacznie prostsze. W sieci można odnaleźć mnóstwo przydatnych instrukcji jak również porad w jaki sposób należy wypełnić PIT 2015 (PIT 37 czy 36). Cenna może być też pomoc zaprzyjaźnionego księgowego, który na pewno będzie wiedział jak wypełnić niezbędne dokumenty.

W przypadku deklaracji podatkowych warto dowiedzieć się jakie posiadamy możliwości złożenia deklaracji. Można na przykład rozliczyć się wraz z współmałżonkiem, co przynosi wiele korzyści, tym bardziej jeśli tylko jeden ze współmałżonków otrzymuje dochody. Warto również uwzględnić w wypełnianych dokumentach, iż jeden procent podatku przekazujemy na wytypowaną przez nas fundację charytatywną . Deklaracje możemy składać albo osobiście, pocztą bądź niezwykle szybko a także łatwo przez internet. Program PIT to narzędzie, które ułatwi nam uzupełnianie dokumentów. Składanie dokumentów przez internet jest bardzo szybkie i nawet nie potrzeba naszego podpisu. Podane dane będą weryfikowane na podstawie podanych informacji przykładowo numeru PESEL i kwoty z poprzedniej deklaracji podatkowej. Warto korzystać z takiego rozwiązania, żeby uniknąć wielogodzinnego stania w długich kolejkach w urzędzie.

Składanie deklaracji podatkowych nie musi być powodem stresu. Obecnie, internet i programy do PIT-ów mogą nam pomóc w wypełnieniu potrzebnych dokumentów. Ważne jest jednak, by zdążyć z wypełnieniem a także dostarczeniem dokumentów na czas, gdyż mogą na nas czekać wysokie kary za pojawiające się opóźnienia.