Prowadzisz blog? A czy słyszałeś, iż w poszczególnych przypadkach powinieneś się z tego rozliczać? Zobacz o co chodzi

Obecnie prowadzenie bloga jest czymś normalnym. Interesuje się tym coraz więcej osób, mimo że większość robi to zwyczajnie z czystej pasji, nie myśląc w ogóle o zagadnieniach zarabiani. Po prostu, jest coś do przekazania, znamy się na czymś, mamy pewne hobby, więc mamy okazję się z kimś podzielić naszym doświadczeniem.

rozliczenie za pit 2014

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz więcej osób jednak wykorzystuje blog do zarabiania,zamieszczając reklamy na prywatnym blogu. Jednocześnie zapominając, że trzeba się z tego rozliczać.

Ta informacja coraz bardziej rozpowszechniona, ale w tym samym czasie nie do końca poznana godna jest uwagi, szczególnie, że już niemal kończy się czas rozliczania pit 2014. Warto zdawać sobie sprawę, iż otrzymywanie dochodów z ogłoszeń reklamowych ulega opodatkowaniu. Wspomina o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która dopuszcza różne źródła dochodów,na przykład będzie to przykład uzyskany dochód z tytułu umieszczania reklam w internecie – dowiedz się szczegółów. Definiowane są jako dochody powiązane z umową najmu, czyli chociaż to zabawnie brzmi, powiązane są z takimi czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Oczywiście tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Jednocześnie do momentu, kiedy uznajemy nasz blog jak pasję, kolejne zajęcie, to tym samym ten kolejny dochód nie podchodzi pod przepisy o działalności gospodarczej. Ale, gdy przeradza się w podstawowe i w sumie jedyne źródło utrzymania, gdy posiadamy kilka blogów, to możemy zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki dochód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak standardowy przychód z tytułu najmu.Równocześnie, należy rozróżnić przychód od dochodu. Pojawiają się więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt, drugą – zasady ogólne. W taki sposób do wyboru mamy albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Na co się zdecydować? Patrząc na zdarzenia, bardziej korzystne przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Zapewnia to mniejsze obciążenia, z powodu niższej stawki. Co niezwykle istotne, jeżeli wybierzemy ryczałt podczas roku mamy wybór, płacenia miesięcznego lub raz na kwartał. Jeśli z kolei zdecydujemy się na zasady ogólne, to zwyczajnie wpłacamy miesięcznie, ale pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Należy o tym nie zapominać przy tegorocznym rozliczaniu pit 2014.