Dla kogo okazuje się być przygotowany pit 36?

Jeśli zbliża się czas rocznych rozliczeń, musimy wiedzieć jaki pit wypełnić, tak aby wszystko się zgadzało, by w odpowiedni sposób pokazać wszystkie nasze przychody i uniknąć obowiązku złożenia korekty.

sprawozdania

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Typów pitów okazuje się być niesamowicie dużo, zatem należy poszukać rzetelnych informacji w internecie, a jeżeli tam ich nie znajdziemy, to ciągle można w urzędzie skarbowym spytać o to, który pit powinniśmy wypełnić, szczególnie że może się okazać, iż powinniśmy tych dokumentów wypisać parę a każdy inny. Dlatego wszelkie niejasności musimy jak najprędzej rozwiać, żeby nie zrobić błędu oraz nie okazać się przymuszonym do spędzenia znaczniejszej ilości czasu nad takim rozliczeniem.

Dla kogo jest pit 36?Jeśli prowadziliśmy działalność pozarolniczą, która była opodatkowana na zasadach ogólnych, wynajmowaliśmy lub dzierżawiliśmy coś, lub część naszych dochodów jest z zagranicy, to właśnie my musimy wypełnić PIT 36 – , oraz przedłożyć go w odpowiednim urzędzie skarbowym. Jest to tym ważniejsze, że te zarobki będą się wiązały z kolejnymi naszymi dochodami, a zatem niezłożenie takiego pita będzie uznawane jako ukrywanie przychodów. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy potrafili właściwie sami wypisać takiego pita, to należy poszukać księgowej, która podejmie się takiego zlecenia, lub udać się po wsparcie do odpowiedniego urzędu skarbowego, gdzie również uzyskamy taką rzetelną poradę oraz przy okazji będziemy mieli szansę wyjaśnić wszystkie nasze wątpliwości. Jak zawsze najważniejsze okazuje się być tutaj to, żeby wszystkie dane wpisać w dobre rubryki, ponieważ wówczas wszystko będzie się sumowało.

Nie zostawiajmy tego na ostatnią minutęNie zostawiajmy rozliczenia na ostatnią chwilę, ponieważ wtenczas w pośpiechu może się okazać, że zrobimy jakiś błąd. Lepiej to wszystko robić wcześniej, na spokojnie, a w razie niejasności trzeba je od razu objaśniać aniżeli liczyć, że być może się uda i mimo wszystko wypiszemy wszystko tak jak powinniśmy.