Nowy rok, więc czas na deklarację podatkową. Czy wiesz, jak wypełnić PIT? Pamiętasz tę czynność? Może konieczna Ci pomoc?

Podobno co roku robimy to samo – uzupełniamy pit. Podobno wiemy jak to robić, bo jest to zupełnie proste i powtarzalne. Niemniej, kiedy przychodzi co do czego, to po raz kolejny pojawiają się mnóstwo pytań. Zadawane jest więc pytanie, który pit jest który, jaki pit powinniśmy wypełnić. Zobacz to jeszcze raz, żeby pit 2015 nie był kłopotem, a został rutyną.

rozliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Dla kogo właściwie jest przeznaczony PIT-37? Zaczerpnie z niego duża cześć osób zatrudnionych na etatach, ale też ludzie pracujący na bazie odmiennych form pracy – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą złożyć osoby będące małżeństwem ale także osoby indywidualne, które zajmują się swoimi dziećmi. Takie szanse skutkują często wysokim zwrotem podatku (podatki). Co daje PIT-37? Umożliwia odjęcie różnorodnych możliwych ulg podatkowych. Najciekawsze z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Możliwe jest także odliczyć ulgę rehabilitacyjną a także związanej z darowizną, które zostaną odciągnięte na cele publicznie użyteczne. Warto też wspomnieć o ulgach uzyskanych na mocy tak określanych praw nabytych. Wlicza się tu przykładowo ulga związana z mieszkaniem.

formularze

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Formularz PIT-28 uzupełniamy, w momencie gdy chcemy rozliczyć się zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu deklarację dostarczyć wcześniej niż inne PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku . Komu przysłuży się PIT-28? Dla prowadzących osobiście pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących wspomnianą działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych. Dla otrzymujących przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). W tej kategorii można wyszczególnić wiele innych takiego typu umów. Wszystkie one zaliczają się do rozliczania zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego. Trzeba jednak uważać! Nie mogą być równocześnie zawierane w obrębie własnej działalności gospodarczej.

Zeznanie PIT-36 wypełniają ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali zarobki opodatkowane według skali podatkowej (18-32%) (click). Odbywa się to bez pośrednictwa płatnika, co oznacza, że tacy podatnicy samodzielnie będą musieli policzyć zaliczki na podatek czy wartość podatku do zapłaty. W momencie, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, koniecznym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.