Podatki czyli obowiązek każdego Polaka

Każda osoba, która ma pracę i ma dochód wyższy niż kwota wolna od podatku, która w naszym kraju jest naprawdę dość niska, powinien rozliczyć się ze Skarbówką. Ministerstwo Finansów chcąc ułatwić nam ten proceder otworzyło platformę, gdzie możemy skorzystać z przesłania do Skarbówki e-deklaracji.

A to znaczy, że trzeba posiadać tylko dostęp do komputera i Internetu i pity 2015 nie będą sprawiały nam jakiegokolwiek problemu- . Oczywiście nie każdy ma ochotę rozliczyć się przez Internet. Dla osób, które woleliby tradycyjne metody wszystko jest bez zmian. Ciągle można pójść do Urzędu Skarbowego, pobrać właściwy druk oraz książeczkę z objaśnieniami do druku i po prostu wszystko wypełnić. A później złożyć konieczne dokumenty właśnie w siedzibie Urzędu Skarbowego, pod który podlegamy.

firma - odbitka

Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór właściwego PIT-u

wizerunek - firma

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy przychodzi czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym sporo osób jest zestresowanych, bo same nie za bardzo wiedzą, jak się za to zabrać. Ogólnie najpierw musimy dostać niezbędne papiery od pracodawcy, by można było zabrać się za rozliczanie z Urzędem Skarbowym. Jeśli dostaniemy już to, co trzeba z firmy, która nas zatrudnia powinniśmy pójść po druk, na którym się rozliczymy. Dla niektórych osób będzie to pit 37, a dla innych może to być inny PIT. Powinniśmy zapytać osobę pracującą w Skarbówce, który PIT okaże się właściwy dla nas, ale można również spytać pracodawcę, bo on również przeważnie ma świadomość, który PIT będzie właściwy dla nas. Najistotniejsze to porozliczać się ze Skarbówką w terminie. Nie ma, co zostawiać wszystkiego na ostatni moment- bądź na bieżąco. Trzeba pamiętać, że to istotny obowiązek każdego dorosłego człowieka, którego dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku. Zamiast więc się wymigiwać i twierdzić, że nie umiemy wypełnić zeznania podatkowego powinniśmy po prostu przysiąść i zacząć ją uzupełniać. Pierwsza strona to informacje , które dotyczą naszych danych osobowych, więc nie będzie problemów z jej uzupełnieniem.

Na następnych kartkach trochę się dzieje, ale tu trzeba po prostu zaglądać do wyjaśnień w książeczce, którą dostaje się do każdego rodzaju PIT-u. W ten sposób krok po kroku damy radę wszystko uzupełnić.