Opłaca się posiadać informacje na temat wyboru odpowiedniego formularza pit, zaoszczędzi to mnóstwo czasu i problemów

Wypełnianie pitów na pewno nie jest najciekawszą rzeczą, którą można wykonywać; niestety rokrocznie w kwietniu większość z nas powinna się za to zabrać. Są tacy, którzy wykonują to osobiście, inni zwracają się o poradę do specjalistów, a są i tacy, którzy rozliczają się online.

Najczęściej wypełnianym arkuszem jest naturalnie pit 37, aczkolwiek niektórzy będą zobowiązani wypełnić pit 36. Pomaga on rozliczyć osiągnięte dochody inne niż te otrzymane dzięki zwykłej umowie o pracę. Na przykład, gdy osiągnęliśmy przychód z wynajmu lokalu mieszkalnego lub gdy zarobkowaliśmy w spółkach działających poza obszarem Polski. W dodatku podatnicy, którzy osiągnęli przychody, od których osobiście będą musieli obliczyć podatek, także składają do fiskusa pit 36. Jeśli ktoś nie jest przekonany czy powinien wypełnić arkusz 37 czy 36, to najwłaściwszym wyjściem będzie zaglądnięcie do sieci; hasło pity 2016 powinno być wyjątkowo popularne i pozwoli nam odnaleźć wartościowe wiadomości i porady związane z wypełnianiem formularzy. Możemy także zwrócić się z pytaniem do zawodowca – program PIT 2017.

rozliczanie podatków online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba też mieć na uwadze, iż jeśli likwidowaliśmy jakąkolwiek firmę w danym roku, która opodatkowana była na zasadach ogólnych, to też mamy obowiązek wypełnić pit 36, a nie 37. Jednak przychody z działalności rolnej nie są rozliczane przy pomocy tego arkusza. Mało kto wie, lecz dochody małoletnich pociech także należy doliczyć do formularza pit 36.

Dziś można w Internecie znaleźć wyjątkowo dużo programów, które lwią część formalności wypełnią za nas – automatycznie wyliczą należny podatek, a nam zostanie zaledwie wydrukowanie formularzy oraz wysłanie ich pocztą. Aby wyszukać dobry program można też, w trakcie przeszukiwania Netu, wspomóc się frazą pity 2016, a później poczytać opinie innych osób, żeby dobrać właściwą aplikację – Jest to o tyle istotne, iż nieprawidłowo funkcjonujący program do pitów może być źródłem różnorodnych kłopotów. Dobrze jest wszystko drobiazgowo posprawdzać, albowiem jeśli wypełnimy pit 36, a okaże się, iż jednak powinniśmy byli wypełnić pit 37, to prawdopodobnie będziemy zmuszeni wprowadzić konieczne poprawki, co zabierze bardzo dużo czasu.