Zbliża się czas rozliczenia pitu 37

Coroczne rozliczanie pitów to trudność, z jaką boryka się bardzo wielu Polaków. Większość z nas nie lubi i nie jest na tyle biegła w podatkach, aby mieć zawsze pewność tego, że uda się rozliczyć pit bez żadnych błędów. A niestety nasze urzędy skarbowe lubią karać podatników nawet za niewielkie błędy czy uchybienia.

Najpopularniejsza deklaracja podatkowa

Pit 37 jest najbardziej powszechną deklaracją podatkową składaną w naszym kraju. Dotyczy tych wszystkich, którzy uzyskują jakikolwiek dochód, nawet studenci muszą rozliczać się ze swoich stypendiów, wykorzystując właśnie ten formularz. Dotyczy to również rencistów i emerytów czy też osób otrzymujących zasiłki lub nawet tych, którzy otrzymują dochody z tytułu na przykład praw autorskich. Samo rozliczenie jest tak skomplikowane, albowiem ustawodawcy przez wiele lat modyfikowali i zmieniali to prawo, przez co niestety stało się ono jeszcze mniej jasne i przejrzyste.
office-1732941_640
Programy i aplikacje komputerowe ułatwieniem w rozliczeniu

Z racji tego, że od lat pojawiały się głosy o ułatwieniach w rozliczeniu pitów, to zaczęto tworzyć programy komputerowe, które miały ułatwiać cały proces wypełniania pitu. Dzięki tego typu aplikacjom, rozliczenie pit 37 stało się o wiele łatwiejsze i przestało być ono zmorą większości podatników. W internecie jak grzyby po deszczu pojawiały się nowe programy pomagające w rozliczeniu i co ważne, wraz z coraz większą liczbą deklaracji składanych drogą elektroniczną, ustawodawca także dołączył możliwość natychmiastowej weryfikacji poprawności wypełnienia takiego formularza.

Dzięki takim ułatwieniom, które obecnie nie wymagają nawet podpisu elektronicznego, zmniejszyły się kolejki w urzędach i obawa o tym, że już niedługo znów będzie trzeba wypełnić formularz i złożyć rozliczenie pit 37. Takie zeznanie roczne niegdyś było dużym wyzwaniem dla wielu rodzin, jednakże dzięki zmianom wprowadzanym przez ministerstwo finansów i możliwości składania takich rozliczeń przez Internet, stało się ono o wiele prostsze.