Gdzie rozliczyć PIT? Sprawdź korzyści dla siebie!

Niebawem nadejdzie czas, kiedy – jak co roku – będziemy musieli rozliczyć się z urzędem skarbowym. Rok podatkowy dobiega końca, warto więc poświęcić chwilę na zapoznanie się z tym tematem.

Pierwsze zasadnicze pytanie brzmi – do kiedy należy rozliczyć pity 2016? Jak co roku, mamy na to czas do końca kwietnia. Pracodawca musi wydać nam formularz PIT40 do końca lutego, tak byśmy mieli czas przygotować swoje zeznanie podatkowe. Dostarczamy je do urzędu skarbowego osobiście, pocztą lub przez internet, co staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Ważne, aby pamiętać – deklarację podatkową składamy niezależnie od tego, czy w minionym roku podatkowym osiągnęliśmy zysk czy stratę. Musimy poinformować US o stanie naszych zobowiązań także wtedy, gdy wychodzimy na zero.
startup-593315_640
Drugie, nie mniej istotne pytanie, brzmi – gdzie mamy rozliczyć pity 2016? Opcji mamy bowiem kilka. Możemy dokonać tego w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Jeśli jednak mieszkamy pod innym adresem niż adres zameldowania i podlega on innemu urzędowi skarbowemu, możemy zdecydować się na rozliczenie w tym miejscu. Szczególnie wygodne może to się okazać dla studentów, gdyż dzięki temu nie muszą przejeżdżać długiej nieraz drogi dla złożenia jednego formularza. Oczywiście przy składaniu deklaracji online problem ten znika. Jednak także i w takim wypadku trzeba na formularzu wpisać swój adres i na jego podstawie określić właściwy US. Na co się wtedy zdecydować? Można sprawdzić, czy dane miasto lub gmina przyznaje jakieś bonusy za rozliczenie PIT-u 2016 w ich jurysdykcji. Na przykład Wrocław organizuje loterię z wartościowymi nagrodami, w której mogą brać udział wszyscy, którzy złożą PIT za 2016 rok w tym mieście. Główną nagrodą jest samochód, a więc jest to nie lada gratka. Decydując się więc na rozliczenie w danym miejscu, dajemy sobie też szansę na dodatkowe profity. Czasem będą to korzyści w postaci zniżek na korzystanie z miejskich instytucji, np. parku wodnego czy muzeum. Warto poświęcić chwilę i zorientować się, co możemy zyskać.