W czym pomaga internet przeciętnemu podatnikowi?

Deklaracja podatkowa w tym roku powinna być złożona wyjątkowo do pierwszego maja, w związku z tym, że ostatni kwiecień wypada w niedzielę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy wcześniej rozliczyli się z fiskusem, zamiast czekać na ostatnią chwilę. Najłatwiej zrobić to za pomocą internetu. W czym jeszcze internet może nam pomóc, gdy chodzi o rozliczenie podatku dochodowego?

Internet do wielka skarbnica wiedzy. Możemy się nim posłużyć, jeśli nie mamy pewności co do niektórych przepisów. Na pewno będzie on bardzo pomocny, jeśli chcemy sprawdzić, jaki rodzaj dokumentu PIT powinniśmy wybrać do swojego rozliczenia. Tak samo w przypadku różnych bardziej zawiłych regulacji prawnych, można wiele informacji znaleźć w internecie. W ostateczności, jeśli kompletnie się na kwestiach podatków nie znamy, a mamy z czymś duży problem, to zawsze można także znaleźć namiary na firmę, jaka będzie nam mogła w tej kwestii pomóc.
finanse-rachunkowość-biurka-przy-użyciu-papieru_1262-2292
A co, jeśli już złożyliśmy swój dokument i chcemy dowiedzieć się, kiedy dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku dochodowego za poprzedni rok? Jak sprawdzić rozliczenie PIT przez internet? Niektóre Urzędy Skarbowe udostępniły na swoich stronach aplikację „Zwroty”, gdzie można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się nasze rozliczenie podatkowe. Trzeba w aplikacji znaleźć swój Urząd Skarbowy, a następnie podać swój numer PESEL. Oprócz tego należy również podać kwotę przychodu za rok wcześniejszy, a także przepisać zabezpieczający kod.

Czasem też zdarza się, że po jakimś czasie od złożenia deklaracji nie pamiętamy czy dostaliśmy UPO, czyli dokument poświadczający otrzymanie przez Urząd Skarbowy naszej deklaracji, albo też po prostu zdarza się zgubić taki dokument. Wtedy również za pośrednictwem internetu można odtworzyć numer referencyjny UPO. Trzeba wysłać mejl z wnioskiem o podanie numeru referencyjnego UPO. Podać należy numer NIP oraz PESEL, rodzaj deklaracji, jak również przybliżoną datę wysłania przy użyciu aplikacji. Internet na pewno jest dużą pomocą dla każdego podatnika.