UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Szybkie PITy jakie oferują nowoczesne rozwiązania dostępne w internecie to dla wielu podatników spore ułatwienie. Możliwość wypełniania PIT za pomocą programu dostępnego w sieci pozwala nawet w mniej niż kwadrans przejść przez wszystkie kroki formularza, a jednocześnie za sprawą sugerowania odpowiedni i automatycznych obliczeń, niweluje ryzyko popełnienia błędu przy dokonywaniu rocznego rozliczenia. Za pomocą internetu można także przesłać uzupełniony PIT do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, co pozwala na sporą oszczędność czasu bez nerwów w kolejkach, a nawet daje szansę na uzyskanie zwrotu podatku w szybszym terminie, niż w przypadku gdyby podatnik składał PIT w tradycyjny sposób.

office-281962_640Korzystając z rozliczenia PIT za pomocą internetu trzeba pamiętać o pobraniu ważnego dokumentu. Chodzi tu o UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to numer nadawany w celu poświaczenia poprawnego przyjęcia deklaracji podatkowe przez organ. UPO to najważniejsze potwierdzenia weryfikacji przesłania PIT przez internet, zatem jeżeli chcemy złożyć PIT za pomocą aplikacji, która nam to ułatwi, przede wszystkim musimy upewnić się czy taka aplikacja zapewnia otrzymanie UPO. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że jest to bezpieczne narzędzie i nasze dane nie zostaną wykorzystane przez uszustów. Trzeba mieć na uwadze, że w momencie gdy system urzędowy przyjmuje dużą ilość formularzy (zwłaszcza pod koniec obowiązującego terminu), wówczas termin uzyskania UPO może wydłużyć się od kilku do kilkunastu godzin.

UPO jest także dla podatnika cennym dokumentem z innych powodów. Dokument ten stanowi potwierdzenie daty złożenia deklaracji, zatem gdyby z pewnych powodów organ podatkowy miał wątpliwości co do tego czy deklaracja została złożona w terminie to z dokumentem UPO można to szybko zweryfikować. Trzeba pamiętać, że numer UPO należy przechowywać aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że w związku z deklaracją PIT za 2016, UPO należy przechowywać przez 5 lat licząc od końca 2017 roku.