Jak uczynić sporo, nie robiąc właściwie najmniejszego wysiłku czyli przekazujemy jeden procent podatków na organizację pożytku publicznego

Od czasu do czasu właściwie każdy z nas pragnie zrobić coś pożytecznego dla innych osób. Zwykle o potrzebujących myślimy w szczególności w święta bożonarodzeniowe, które są praktycznie dla każdego Polaka symbolem czasu spędzonego z najbliższymi oraz pomocy innym. O biednych osobach myślimy również wtedy, gdy rozpoczyna się zima – zdajemy sobie przecież doskonale sprawę z tego, jak dużo osób nie ma dachu nad głową, a zima jest dla nich dotkliwa.

Okazuje się jednak, że możemy uczynić coś dobrego także w inne części roku – powinieneś zwracać na to uwagę przede wszystkim w przypadkach, kiedy nie masz odpowiednio dużo pieniędzy aby pomóc wszystkim, którzy tego potrzebują. Jeżeli zdecydujesz się na przekazanie 1% podatku na jakiś wyjątkowy cel, możesz wówczas bardzo komuś pomóc, nie czyniąc praktycznie żadnego wysiłku.

9612208555_1a70562eb8_oJak przekazać swój 1% podatku na jakiś szczególny cel? Wystarczy, że podczas corocznego rozliczania podatku dochodowego (czyli po prostu wypełniania PIT-a) wpiszesz we właściwą rubryczkę numer KRS organizacji, której chcesz pomagać (sprawdź i rozlicz PIT online). Co istotne – to w ogóle nic Cię nie kosztuje. Ten 1% podatku i tak zostałby Ci zabrany, a tylko przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli chcesz zatem komuś pomagać albo zwyczajnie dać symboliczny wyraz swojego wsparcia dla danej organizacji, kategorycznie nie ma lepszego sposobu.

Pamiętaj jednak, że możesz wesprzeć wyłącznie te organizacje, które są tak zwanymi organizacjami pożytku publicznego. Kiedy nie jesteś pewny, czy dana instytucja posiada taki status, wtedy możesz to szybko sprawdzić w sieci – wystarczy przejrzeć bazę OPP, a kategorycznie znajdziesz tam swoją

instytucję – http://pitonline.pl/. Każda z nich ma własny numer KRS, który należy wpisać w zeznanie podatkowym żeby pieniądze trafiły w odpowiednie ręce.

5973351281_acc7921549_zNajczęściej organizacje, na rzecz których można przekazywać jeden procent swojego podatku, mają umieszczone o tym informacje na własnych witrynach internetowych. Zastanów się, komu chcesz pomagać tego roku – co roku bowiem możesz wesprzeć inną instytucję. Wydaje się, że jeden procent to niewiele, jeśli jednak każdy z nas przekaże na daną instytucję nawet kilka złotych, kategorycznie zbierze się z tego całkiem spora suma. Dzięki temu możesz wesprzeć potrzebujących – to przecież tak niewielki wysiłek.