Zmiany w rozliczeniach PIT na rok 2017

PIT-y co roku należy rozliczyć przed wyznaczonym, ostatecznym terminem. W trwającym roku, za okres 2016 można to zrobić aż do drugiego maja, jednak czas płynie nieubłaganie, a znacząca ilość podatników wciąż nie złożyła zeznania podatkowego. Teoretycznie finalny termin rozliczeń wypada trzydziestego kwietnia, ale w tym roku przypada na tenże dzień niedziela, z kolei pierwszego maja – w poniedziałek – jest lubiane przez wszystkich Święto Pracy, to daje aż dwa dodatkowe dni na złożenie deklaracji podatkowych.

Jak jednak dobrze i świadomie rozliczać PITy 2017? W obecnych czasach nie trzeba już walczyć ze stosami dokumentów, papierów oraz tajemniczych rubryk, które nie zawsze są proste w odbiorze, a ich zrozumienie graniczy wręcz z cudem. Niejednokrotnie, po zakończeniu żmudnych walk, niektórzy podatnicy oddawali sprawę w ręce księgowe. Obecnie jednak istnieje na to skuteczny sposób – specjalnie przygotowane programy do rozliczania się z „Fiskusem” za pomocą komputera i internetu. To właśnie za ich pomocą można zaoszczędzić czas i nerwy, odpowiedzieć na odpowiednie pytania, wpisać liczby, ulgi oraz zaliczki, a następnie poczekać, aż aplikacja sama policzy dany podatek. Tak stworzoną deklarację należy wydrukować, podpisać i złożyć osobiście w urzędzie, bądź też zrobić to drogą elektroniczną. calculator-926546_640

W tym roku jednak w rozliczaniu się zaszły pewne zmiany, bowiem w 2017 istnieje możliwość, aby powierzyć własne PIT-y… Skarbówce. Jak? Otóż, należy jedynie wysłać prośbę do Urzędu Skarbowego, a następnie – w ciągu pięciu dni od przesłania wniosku – deklaracja zostanie dostarczona do podatnika w odpowiedzi. W ten sposób, każdy obywatel może zaakceptować, bądź też odrzucić wniosek w celu poprawienia go. W takim wniosku należy zawrzeć informacje o ulgach, OPP, własny adres e-mail oraz podstawowe dane personalne. Wniosek ten można było złożyć od połowy marca do dziesiątego kwietnia za sprawą drogi elektronicznej. Jeśli jednak ktoś posiada ulgi inne od rehabilitacyjnej i na dzieci, zmuszony był sam zająć się podatkami.