Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym

Nadchodzi taki moment w życiu każdego pracującego człowieka, że musi on dokonać rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Wielu ludziom wydaje się, że to trudna sprawa. Jednak wcale tak nie jest. Musimy jedynie wiedzieć, który formularz wypełnić i wiedzieć ile konkretnie zarobiliśmy w danym roku. Do każdego PIT-u dodawana jest instrukcja, która daje możliwość łatwego rozliczenia się.

9691201620_bebba44329_kCzęść osób, która miała dochody z pozarolniczej działalności będzie musiała wybrać Pit 36 – http://www.pitax.pl/pit36/. Inne osoby będą musiały wypełnić formularz z inną cyfrą. Jednak, jeśli sami nie do końca wiemy, który formularz wziąć i wypełnić najlepiej iść do Urzędu Skarbowego lub udać się do księgowych. Ludzie pracujący w biurach rachunkowych czy np. w biurach zajmujących się księgowością świadczą też usługi związane z rozliczeniem zeznań podatkowych. Dlatego jeżeli nie mamy głowy do wypełnienia deklaracji podatkowej to powinniśmy zapłacić za to księgowemu. Jest również możliwość związana z wypełnieniem e-deklaracji przez platformę podatkową.

Zeznanie związane z wysokością osiągniętego dochodu

Urząd Skarbowy sprawdza czy wszyscy, którzy powinni rozliczyli się z tego, co zarobili w roku poprzedzającym złożenie deklaracji (e-deklaracja – pomoc). Każdy dobrze, wie, że musimy złożyć deklarację podatkową. Jednak nie wszyscy wiemy, czy mamy wypełnić Pit 36, czy może jeden z pozostałych formularzy. Jeśli brak nam pewności, co do tego, który kwestionariusz będzie odpowiedni to musimy uzyskać na ten temat informacje. Można poszukać w Internecie, który Pit, należy wypełnić lub po prostu powinniśmy iść do księgowego.

Jednak, jeśli nie stać nas na poradę u księgowego, to możemy pójść do Urzędu Skarbowego i tam wszystkiego się dowiedzieć. Jeżeli wystarczająco wcześnie przyjdziemy do Urzędu, to na sto procent dostaniemy pomoc przy wypełnieniu deklaracji podatkowej. Ale nie liczmy na to, że ktoś będzie z nami siedział i krok po kroku wszystko wypełniał, kiedy zjawimy się w Urzędzie w ostatniej chwili. Wtedy urzędnicy nie znajdą czasu na to by usiąść i wytłumaczyć wszystko od A do Z. Co ciekawe możemy złożyć deklarację czy to Pit 36 czy też każdy inny drogą internetową. To świetna opcja, jeśli brakuje nam czasu na chodzenie po Urzędach i oczekiwanie w kolejkach. Elektroniczne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym jest coraz bardziej popularne i rzeczywiście jest świetnym pomysłem.