Doroczne obowiązki obywatela

Końcówka roku to głównie przyjemności: ciepło domowego kominka, zapach makowca szykowanego na świąteczny stół czy woń rybnej zupy przyrządzanej wyłącznie raz do roku. Odpoczywamy w gronie bliskich. Niestety, koniec roku to także czas gdy zbliża się okres rozliczeń z urzędem skarbowym. Wiadomo, nikt nie lubi płacić podatków. Nie idzie nawet o to, iż ciężko zarobione pieniądze musimy oddać państwu. Z ową niechęcią można sobie dać radę w bardzo prosty sposób – należy sobie uświadomić, iż podatki ze swej natury będą nieuniknione niczym deszcz, więc utyskiwanie na to iż musimy je płacić jest zupełnie bezcelowe.

analiza podatkowa

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Bardziej dokuczliwym obowiązkiem będzie wypełnienie blankietu skarbowego. Ręczne wypełnianie tegoż dokumentu jest dość uciążliwe. Zadanie to wymaga dużego skupienia. Wiedza potrzebna do tego aby dobrze wykonać to zadanie? – wystarcza matematyka na poziomie podstawówki (choć powszechna opinia na temat PIT-u jest dokładnie odwrotna) (więcej online – www.pitax.com.pl/). Na szczęście współczesna technika i tu przychodzi z pomocą. Począwszy od grudnia aż do połowy marca w gazetach pojawiają się darmowe – zapisane na rozmaitych nośnikach – narzędzia, o umownej nazwie program pit 2015, w których cyfra w nazwie definiuje którego roku podatkowego ów program dotyczy. Program pit 2015 krótko powiedziawszy jest rozbudowanym arkuszem kalkulacyjnym z zaprogramowanymi gotowymi wzorami matematycznymi (pitax.com.pl/category/e-pit/). Mając podobny program mamy sytuację uproszczoną – starczy jedynie wystukać do tabelki właściwe dane z formularza jaki otrzymaliśmy od pracodawcy. Program pit 2015 automatycznie wyliczy należność wobec US lub zwrot nadpłaconych w imieniu pracownika przez pracodawcę pieniędzy.

Narzędzie to oferuje 2 możliwości złożenia wyliczonego już blankietu podatkowego. Można sobie wydrukować efekt pracy oprogramowania na dowolnej drukarce, bądź wysłać deklarację drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego, wcisnąwszy odpowiedni guzik na ekranie. Ciekawą kwestią jest fakt, iż nawet agendy państwowe bardzo zachęcają właśnie do takiego sposobu rozliczania się, bowiem jest to bardzo wygodne tak dla płatnika jak też dla stosownego urzędu.